Copy right by VENE Małgorzata Machniewicz

Najnowszy wpis na blogu:

30 marca 2021
Niedawno rozpoczęłam cykl wpisów na Linked in o różnicach pokoleniowych w pracy. Pod wpisem pojawił się głos w dyskusji, czy pokolenia w ogóle istnieją, i że może to tylko stereotyp,
Moja biblioteczka, co warto czytać będąc managerem, sprytny szef czyta
Jak czytać TONY książek?
- Nie czytaj... 

Czasem jestem pytana, jak ja to robię, że czytam aż tyle książek, bo co chwilę coś przytaczam, opowiadam o tym co gdzieś przeczytałam, czy w której książce można coś znaleźć. Zdradzę Wam prawdę - ja nie czytam tych książek od deski do deski !! robię to sprytnie i podzielę się swoim sposobem, jak być oczytanym nie marnując czasu. 

 

Każda książka, oczywiście mówię tu o książkach zawodowych, biznesowych, nie powieściach, została napisana żeby przekazać jakąś główną myśl. Oczywiście gdyby książka zawierała trzy strony, bo tyle zwykle by wystarczyło na mięsiste wyrażenie konkretnej treści, nikt by książek nie pisał, bo nikt by za nie nie płacił.

 

W liceum, przed maturą, żeby nadrobić milion lektur, czytałam streszczenia- gdyby takie rzeczy, ktoś, zafundował mi na półce z książkami rozwojowymi i biznesowymi - ozłociłabym człowieka. Może jest na to sposób...?

 

Kiedy biorę do ręki książkę zawodową, stawiam sobie za cel, zrozumieć jaką główną treść autor chciał przekazać. To pozwala mi zapamiętać jakiś model, sposób, proces który autor tłumaczy.

 

To co czytam ma mnie ubogacić, żebym była w stanie zrobić coś inaczej, albo przetestować, muszę to zrozumieć. No dobra, na pewno pomaga mi to, że raczej nie jestem tępa ;) bystrość to ważny zasób. Pozwala mi wyszukać cenne treści i zrobić z nich użytek.

 

 

Jak czytam książkę - w 5 krokach:

 

1. Czytam bardzo dokładnie i w skupieniu spis treści - to pozwala mi zbudować rodzaj mapy- czego mogę się spodziewać w książce. Zastanawiam się też, który rozdział byłby dla mnie najciekawszy, z którego byłabym najszybciej w stanie coś zastosować.

 

2. Następnie czytam bardzo dokładnie wprowadzenie od autora - podziękowania dla dzieci, żon, mężów czy rodziców są ciekawe, ale tylko dla wymienionych ;) mnie interesuje to co autor napisał na temat książki. Tam zwykle trafiam na informacje o czym dokładnie jest książka, często nawet jest w niej napisane dokładnie na czym polega opisywana metoda, sposób, czy idea. Po tym etapie właściwie orientuję się czego mogę się spodziewać w dalszej części. Dodam, że te dwa etapy zwykle robię w księgarni stojąc przy półce :D 

 

3. Kiedy okaże się, że książka warta jest większej ilości mojego czasu, czytam jeden rozdział, który wg spisu treści wydawał mi się najbardziej kuszący. Poznaje styl pisarski, sposób narracji i orientuję się, czy będę w stanie przebrnąć przez większą ilość słowa pisanego w książce.

 

4. Używam książek, marzę po nich, zaznaczam zakreślaczem, robię wlepki zakładki i wlepki z zapiskami - to powoduje, że następnym razem łatwiej mi coś w tej książce znaleźć. Noszę się też z zamiarem założenia takie "Merytorycznika©" na własne potrzeby, gdzie notowałabym główne myśli czy modele z przeczytanych książek, żeby mi nie umknęły i żebym mogła je mieć pod ręką. No właśnie, noszę się... ja już się noszę z tyloma rzeczami, że mogłabym tragarzem zostać... kolejna rzecz do zrobienia na emeryturze ;) 

 

           Zaznaczanie w książkach, pisanie po książce, zakładki w książce, post it,

 

5. Po tym etapie, staram się znaleźć jakąś możliwość do poopowiadania komuś o tym co przeczytałam. Ktoś ma z tego korzyść ale ja przede wszystkim sprawdzam, czy zrozumiałam to co przeczytałam. Poza tym jak coś się powie, to też się to słyszy a to już potężna pętla poznawcza - treść zostaje w mózgu na dłużej. 

 

Kiedy wybieram książki w księgarni, chcę je mieć a nie koniecznie całe przeczytać. To prawda, że teraz w Internecie można znaleźć wszystko, no może poza kluczami od domu, kiedy stoi się z siatami... ale ja lubię treść podaną przez autora, w jego publikacji. 

 

Jak czytasz książki? Czy lubisz czytać? Pogadajmy o tym w komentarzach do artykułu. 

 

Książki, po które warto sięgnąć, jeśli jednak chcesz czytać szybciej ;) 

 

(kliknij w okładkę i dowiedz się więcej):

 

Sposoby na szybkie czytanie      kurs szybkiego czytania    Jak robić mapy myśli

04 września 2019

To nie jest artykuł o szybkim czytaniu, tylko o czytaniu sprytnie : ) 

Blog dla Managerów, Kierowników, Liderów