Copy right by VENE Małgorzata Machniewicz

Najnowszy wpis na blogu:

30 marca 2021
Niedawno rozpoczęłam cykl wpisów na Linked in o różnicach pokoleniowych w pracy. Pod wpisem pojawił się głos w dyskusji, czy pokolenia w ogóle istnieją, i że może to tylko stereotyp,
Lektury obowiązkowe szefa

Książki to skarbnica wiedzy, tyle że jest ich tyle na rynku, że nie wiadomo na czym oko zawiesić. Trudno też czytać każdą, bo nowości pojawiają się tak często, że trudno nadążyć.

 

Opracowałam również, ciekawy sposób, na zapoznawanie się z treścią książek, nie czytając ich od deski do deski. Jak przełknąć wiele książek w krótkim czasie, możesz o tym poczytać TU.

 

Jest jednak kilka pozycji, które nie tylko przeczytane ale i zastosowane mogą znacznie ułatwić życie nie jednemu managerowi, szefowi, liderowi. 

 

Poniżej prezentuję subiektywny kanon lektur szefowskich. Być może będzie się zmieniał w czasie, lub dodam tu książki, które pojawią się jako nowości.

 

Kolejność książek jest przypadkowa i nie świadczy o tym, że pierwsze na liście poniżej należy czytać w takiej kolejności. Sięgnij po którąkolwiek z nich, która wyda Ci się najbardziej użyteczna dla Ciebie w danym momencie. 

 

 

książka dla managera, książki dla szefa, Sprytny szef zarządza zespołem, początkujący lider   "Szef to zawód" Wojciech Haman i Jerzy Gut

 

W moim przekonaniu, to podręcznik, elementarz, biblia zarządzania zespołem. Książka doceniana przez szefów od wielu lat, wznawiana i poprawiana na bieżąco.

 

Jej ważnym walorem jest to, że jest napisana przez polskich autorów, co gwarantuje, że jest dopasowana do polskich realiów. 

 

Autorzy piszą wprost i łatwym językiem o nagradzaniu, karaniu, rozpoczynaniu czy kończeniu współpracy, ale też o tym jak negocjować z pracownikami, czy wzbudzać ich poczucie odpowiedzialności. 

 

 

 

Sprytny szef zarządza zespołem, jak wdrażać zmiany w zespole, rozwijanie podwładnych, manager rozwija zespół

"Filozofia Kaizen. Małymi krokami ku doskonałości"  Robert Maurer

 

Ta książka otworzyła mi oczy na filozofię, która pozwala leniuchom na odnoszenie spektakularnych sukcesów ;) no może nie zupełnie leniuchom, ale tym, którzy lubią racjonalnie wykorzystywać swoją energię.

 

Folozofia Kaizen, to oczywiście japońskie podejście do pracy, mocno rozpowszechnione w większości firm produkcyjnych, ale niesamowite jest to, że można ją zastosować w każdych okolicznościach gdzie konieczna jest zmiana czy rozwój - a to przecież chleb powszedni każdego managera. 

 

 

 

uczenie i rozwój pracowników, zarządzanie zespołem, sprytny szef uczy podwładnych  "Włam się do mózgu" Radek Kotarski

 

Nie sądziłam, że można tak ciekawie i wciągająco pisać o metodach uczenia się. Tym bardziej, że Kotarski pokazuje, jak mogą uczyć się dorośli, bezboleśnie, szybko i skutecznie. Oczywiście dzieciom też się przyda. 

 

Najcenniejsze jest to, że Kotarski opiera każdą metodę nie tylko na opisach jej badań naukowych, ale również na własnym przykładzie. Chcesz wiedzieć czego nauczył się Radek, przeczytaj - podziwiam gościa, czapki z głów :) 

 

Książka do nabycia tylko w wydawnictwie Altenberg, a każdy zakup jest dodatkowo ufundowaniem obiadów przez program Pajacyk. 

 

 

przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej, zarządzanie zespołem, sprytny szef buduje zespół  "Przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej" Patrick Lencioni 

 

Autor tej i innych z tej serii książek, o dysfunkcjach zespołów, podpowiada czego potrzeba grupie ludzi aby stała się zespołem. Uczy jak zdiagnozować, z którą dysfunkcją zespół ma do czynienia, oraz co robić aby ją pokonać. Jeśli wyzwaniem jest współpraca, komunikacja czy atmosfera, na pewno zespołowi doskwiera, któraś, z opisanych przez Lencioniego dysfunkcja.

 

Sprytny szef jest w stanie przepracować ją w zespole sam, lub może poprosić o wsparcie coacha zespołu - to ciekawa profesja "lekarza chorych grup" :) sama mam spore doświadczenie w takich działaniach - efekty są niesamowite. 

 

 

 

 

Napisz w komentarzach pod artykułem, czy miałeś okazję zapoznać się z którąś z wymienionych książek, co myślisz o ich treści, jakie inne lektury polecasz osobom zarządzającym pracownikami. 

22 sierpnia 2019

warte przeczytania a nie tylko mania :) 

Blog dla Managerów, Kierowników, Liderów