Copy right by VENE Małgorzata Machniewicz

Najnowszy wpis na blogu:

30 marca 2021
Niedawno rozpoczęłam cykl wpisów na Linked in o różnicach pokoleniowych w pracy. Pod wpisem pojawił się głos w dyskusji, czy pokolenia w ogóle istnieją, i że może to tylko stereotyp,
Zarządzanie zadaniami, planowanie dnia pracy
Pokolenia w pracy - czy istnieją?

Niedawno rozpoczęłam cykl wpisów na Linked in o różnicach pokoleniowych w pracy. Pod wpisem pojawił się głos w dyskusji, czy pokolenia w ogóle istnieją, i że może to tylko stereotyp, że ludzi należy traktować tak samo bez względu na wiek. Postanowiłam się temu bliżej przyjrzeć.

Z psychologicznego punktu widzenia różnimy się między sobą, ale nie aż tak bardzo. Oczywiście doceniam unikatowość każdego człowieka, ale łączy nas więcej niż nas różni.

Jest wiele teorii psychologicznych, które pokazują ludzi w podziale ze względu na cechy charakteru, osobowości, tła kulturowego w jakim jesteśmy wychowywani czy płci kulturowej – tu moglibyśmy rozpocząć osobną dyskusję, więc nie zamierzam jej teraz otwierać, w sieci jest jej pełno.

Fakt jest faktem, że takie podziały ludzi jak np. na kolory – są obecnie bardzo popularne- często słyszymy, ja jestem czerwony a ja niebieski… To teoria, która opisuje ludzi w podziale na ich dominujące cechy osobowości i opiera się na nazwaniu czterech typów ludzi różnymi kolorami. Można w sieci znaleźć testy badające te typy osobowości – np. Disc, Fris, czy Lumina.

Czy tak samo może być z kwestią wieku? Myślę, że tak. Warto poszukać co łączy osoby w podobnym wieku, co może powodować, że stają się one podobne do siebie nawzajem i mogą wymagać podobnego stylu zarządzania, podobnych motywatorów, podejścia do wykonywania pracy.

Na poniższym rysunku widzisz kilka rzeczy, które łączą osoby w podobnym wieku.

Osoby w podobnym wieku znajdują się na podobnym etapie życia, może to być zakładanie rodziny, rozwój zawodowy, podsumowanie kariery… W takich okolicznościach, dla takich osób ważne będą podobne priorytety, wartości.

Podobnie jest z doświadczeniami dotyczącymi wydarzeń historycznych czy politycznych. Osoby w podobnym wieku, uczestniczyły w tych samych wydarzeniach i mają podobne doświadczenia społeczne, które kształtują nasze wartości i podejście do świata.

Bywa też, że w danym okresie modne są różne style wychowania i to łączy osoby o podobnym wieku. Był czas kiedy modne było bezstresowe wychowanie, albo motywowanie do samodzielności, czy nadopiekuńczość. To bardzo kształtuje charaktery i powoduje, że ludzie mogą być do siebie podobni.

Osoby w tym samym wieku mają też dostęp do podobnych rzeczy, do nowinek technologicznych, zasobności ekonomicznej kraju, służby zdrowia. Odczuwają też podobne braki, np. w dostępie do edukacji.

Ostatnie pokolenie, najmłodsze, ma dostęp do ogromnych dóbr materialnych, dzieci mają tysiące zabawek, tablety, ciuchy jakie chcą. Takie poczucie dostatku też kształtuje charakter. Poprzednie pokolenia musiały ciężko na coś zapracować i marzyły o pewnych rzeczach, teraz dostępność do wszystkiego jest pełna. To ani lepiej ani gorzej, tylko inaczej. To zmienia podejście do życia a przede wszystkim pracy.

W kolejnych artykułach przyjrzę się każdemu pokoleniu z osobna, głównie po to, aby wskazać, jak warto podchodzić w pracy do osób w podobnym wieku. To z jakiego pokolenia są, często wpływa na to, jak traktują pracę, przełożonych czy współpracowników. Warto znać tą specyfikę, bo to może ułatwić zarządzanie takimi osobami w pracy.

Oczywiście warto brać poprawkę na to, że każdy jest inny i nie tylko pokolenie wskazuje na potrzeby tej osoby, ale czasami może to pomóc w opracowaniu stylu zarządzania odpowiedniego do danego pracownika.

Blog dla Managerów, Kierowników, Liderów